Araç Değer Kaybı Şartları Nelerdir? Ödemeyi Kim Yapar?

Trafik kazası sonrasında araç değer kaybı şartları kazanın meydana geliş hikayesi ve aracın durumuna göre iki başlık olarak incelenebilir. Aracın ikinci el satış fiyatında bariz bir değer kaybına sebep olan kazalarda, araç sahipleri yaşanan maddi kayıp için karşı tarafın trafik sigortasından, poliçe kapsamı dahilinde ödeme alabilirler. Araç değer kaybı şartları kazanın oluş bakımı açısından incelediğimizde ön plana çıkan kriterler şu şekildedir:

  • Zaman aşımı süresi olduğu için kazanın oluş tarihinden itibaren en geç iki yıl içerisinde başvuru yapılması gerekir.
  • Kaza tespit tutanağı ve alkol raporu hazırlanmış olmalıdır.
  • Kazanın meydana gelmesinde sürücü %100 kusurlu olmamalıdır.
  • Başvuru öncesinde kaza sebebiyle oluşan hasarların giderilmiş olması gerekir.
  • Kaza sebebiyle aracın ikinci el piyasa değeri bariz bir şekilde düşmüş olması gerekir.

Bu şekilde sıralanabilecek temel şartları sağlayan kazalar için araç değer kaybı talebi mümkündür. Ancak bu aşamada kazadan bağımsız olarak aracın da bir takım şartları sağlıyor olması gerekir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Kaza tarihinde araç en fazla 165.000 km’de olmalıdır.
  • Aracın kaza öncesinde ya da sonrasında pert kaydı – çekme belgesi olmamalıdır.
  • Aracın aynı bölgeden ya da parça üzerinden ikinci kez işlem görmemiş olması gerekir.

Araç değer kaybı yaş sınırı bakımından çok etkilenmezken, km sınırı bir ön şarttır. Değer kaybı hesaplamasında, yapılan her 15.000 km yol %10 şeklinde bir yıpranma payına sebep olarak, araç değerini bu oranda düşürmektedir. Araç değer kaybı km sınırı bu %10 değer yitimine göre 165.000 olarak belirlenmiştir. Özetlemek gerekirse tüm bu şartları sağlayan, kaza sonrası onarılan, ekonomik ömrünü doldurmamış olan, özgün halini korumaya devam eden ve ekonomik değeri bariz bir şekilde düşen maddi hasarlı araçlar, araç değer kaybı şartlarına uygundur. Bu aşamada aracın “tam hasarlı” olarak perte çıkması farklı bir süreç olup, araç değer kaybı tazmini kapsamı dışındadır.

Araç Değer Kaybını Kim Öder?

Araç değer kaybı talebi çift taraflı olarak meydana gelen kazada, kusur oranı daha yüksek olan taraftan talep edilir. Araç sahibi ve sürücü karşı tarafın zararından sorunludur ancak bu zarar Zorunlu Trafik Sigortası kapsamında kusurlu olan tarafın sigorta poliçesi dahilinde tazmin edilir. Her araç sahibinin zorunlu olarak yaptırdığı trafik sigortası, kazaya karışan ve 165 bin km’nin altında olan araçlarda meydana gelen değer kayıplarını karşılamakla yükümlüdür. Ancak Zorunlu Trafik Sigortası olmayan araçlarda sürücü ve ruhsat sahibi değer kaybını karşılamakla mükelleftir. Bu durumda hak arama süreci mahkeme kanalı ile yapılmaktadır.