Nerelerde Silah Taşınmaz

Nerelerde silah taşınamaz ? Bu soruyu merak eden onlarca silah sahibi insanın olduğuna eminim. Bu husus bizleri ve taşıdığımız silahımızın geleceği için oldukça önemli bir durumdur. Taşıma ruhsatı almanın heyecanı ile güzelim silahınızla istediğiniz her yere rahatlıkla girebilirim diyorsanız bence burada durmalısınız.

Kanunlar silah taşıma için gerekli izini vermiş olsa da aynı kanunlar her yere silahla girmenizi doğru bulmadı. Bu nedenle kanunlarla açık bir şekilde nerelere silahla girilir nerelere silahla girilmez bunları açıkça belirtilmiştir. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan nerelerde tabanca taşınmaz sorusunun cevabını verelim.

Silahla girilemeyecek yerler

Bu sorunun cevabını vermeden önce hangi kanun maddesinin tabanca ile girmeni yasak olduğu yerleri belirlediğini öğrenelim. Bu kanun maddesi birçoğunuzun tahmin edeceği üzere 6136 Sayılı kanunun 16. Maddesinde belirtilmiştir. Öncelikle bu maddeyi açıp okuduğunuzda bu konu hakkında yeterince fikir sahibi olacağınızı düşünüyorum.

Tabanca taşımanın yasak olduğu yerler ile ilgili olarak sizlere başlıklar halinde kısa bir sunum yapmak istiyorum.

Duruşmalarda, mahkeme salonlarında;

Duruşmalarda ve mahkeme salonlarında silah kullanımın yasak olmasını eminim ki yadırgamıyorsunuz. Bir davanın en adil ve tarafsız bir şekilde işlenmesi, tarafların can güvenliği için duruşma ve mahkeme salonlarında taşıma ruhsatınız olsa dahi içeri giremezsiniz sevgili okurlarım.

Hastanelerin psikiyatri bölümlerinde, akıl hastanelerinde,

Taşıma ruhsatınız var ama hastanelerinde belirli bölümlerine silahla girmeniz mümkün değil, Psikiyatri bölümleri bunun başında gelmektedir.  Ruhsal bir sorunu olan bir insanla tartışmanız yada bu insanın taşıma ruhsatı olan silahınızı bir şekilde ele geçirmesi durumunda olacakları düşünmek dahil istemiyorum. Bu nedenle kanunlarımız açık bir şekilde Akıl hastanelerinin tamamı ile Hastanelerde bulunan psikiyatri bölümlerinde silah taşımanın kesinlikle yasak olduğunu belirtmiştir.

Ceza ve tutukevleri ile her türlü ıslah ve infaz kurumlarında

Ceza ve tutukevlerine silah götürülmeyeceğini sanırım bir çoğumuz biliyordur. Silahınızla birlikte bu tip yerlere gittiğinizde silahla içeri giremeyeceksiniz yada silahınızla bir süreliğine vedalaşmak zorunda kalacaksınız. Bu nedenle görüşe dahi giderken bu tip yerlere tabancanızı götürmemelisiniz.

Öğrencilerin toplu olarak oturdukları yurtlarda, eğitim ve öğretim kurumlarında

Yakın zamanlarda sıklıkla gördüğümüz acı olaylar var özellikle ABD devletinde okullara girerek silahlarla saldıran saldırganlar tüm Dünyanın yüreklerini yakmaktadır. Bu nedenle bu tip olayların önüne geçmek amacıyla öğrencilerin toplu olarak bulunduğu ortamlara silah ile girmek imkansız sevgili okurlarım.

Siyasi partilerin açık hava ve kapalı yer toplantılarında, izinli veya izinsiz yapılan toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde

Ülkemizin bir gerçeği var ki o da kesinlikle siyasetin çok çekişmeli olarak yaşandığıdır. Düşünün en basit muhtarlık seçimlerinde kaç tane candan olduk. Birilerinin canı birilerinin hayatı resmen kararmakta. Durum böyle olunca gerçekten işin içinden çıkmak çok ama çok zor oluyor. Kanunlarımız bir nebze bu gibi hadiselerin önüne geçmek ve demokrasinin en tarafsız şekilde işlemesi için bu önlemi almıştır. Bu nedenle partinizle alakalı bir toplantıya yada mitinge giderken silahınızı yanınıza almasanız iyi edersiniz.  Gösteri yürüyüşlerinde silah taşınmasının söz konusu  dahi olmadığını hepiniz çok iyi bildiği için bu konuya hiç ama hiç girmiyorum.

Sendikalarda, derneklerde veya bunlara yönetim ve yapı olarak doğrudan doğruya bağlantılı olan yerlerde veya bunların toplantı ve kongrelerinde

Sendika ve dernekler ve bunların eklentilerinde toplantı ve kongrelerinde silah taşınması kanunlarımıza göre yasaklanmıştır. Biliyorsunuz bu burada amaç tamamen güvenliktir. İnsanların güvenliği, özgür bir çalışma ortamı bu kanunun oluşturulmasında temel amaçtır.

Her türlü spor karşılaşma veya yarışmalarının yapıldığı yerlerde

Sporda şiddetin sık yaşandığı ülkelerden birisiyiz. Düşünün maçlara silahla girmenin serbest olduğunu, Allah korusun çok acı olaylar yaşanmasına sebep olacaktır. Bu durum nedeniyle hiç bir suretle herhangi bir spor müsabakasına silah sokmak yada taşımak mümkün değildir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi ana binaları ile Meclis Başkanlığınca belirlenen yerlerde

Tabi ki milletin meclisine de silahla girmek söz konusu olamaz. TBMM içerisinde bulunan Milletvekilleri, bakanlar ve tüm siyasetçiler için büyük risk oluşturabilecek bir duruma kanunlarımız asla müsaade etmeyecektir. Bu nedenle TBMM gibi yerlere gidiyorsanız silahınız yanınızda olmasa iyi olur.

Silah taşınması yasak yerde silah taşırsak bunun cezası nedir?

Tabi ki bunun cezası da mevcut sevgili okurlarım. Bu tür yerlerde silahla yakalanmanız durumunda size yapılacak işlemde tam iki kat fazla ceza yiyeceksiniz. Hakkınızda yapılan işlemin cezası 5 ile 7 yıl hapis cezasını gerektiren bir durum ise siz 10 ile 14 yıl arasında yargılanabilirsiniz. Bu nedenle siz siz olun silah bulundurması yasak yerlere silahınızla gitmeyin