Ölümlü Trafik Kazaları İçin Tazminat Danışmanlığı

Karayolları üzerindeki trafik kazasının vefat ile sonuçlanması durumunda, herhangi bir şekilde ölen kişinin desteğinden mahrum kalan yakınlar Destekten Yoksun Kalma Tazminatı şeklinde tanımlanan tazminat türünü talep edebilirler. Destekten Yoksun Kalma Tazminatı, trafik kazası sonucu hayatını kaybeden kişinin yaşaması durumunda, hayatı boyunca destek olabileceği yakınları tarafından talep edilebilir.

Trafik Kazalarında Hangi Durumda Vefat Tazminatı Alınabilir?

Tek taraflı kazalarda kazanın tek kusurlusu sürücü dahi olsa ölen kişinin yakınları Destekten Yoksun Kalma Tazminatı’na hak edebilir.

Çift taraflı kazalarda ise iki aracın sürücüsünün kusuru oranında trafik sigortası oluşan kayıptan sorumludur. Araçta yolcu konumunda olanlar her iki tarafın sigortasından sürücülerin kusuru oranında tazminat talep edebilir. Yaylar kazaya sebebiyet veren araç sürücüsünün kusuru oranında sigortadan tazminat talep edebililer.

Sürekli değişen yasal mevzuat ve çeşitli değişkenleri bir kenara bırakırsak kişinin trafik kazası sebebiyle Destekten Yoksun Kalma Tazminatı alabilmesi için 2 temel koşul mevcuttur.

  • Trafik kazası neticesinde vefat meydana gelmelidir
  • Vefat ile trafik kazası arasında illiyet bağı olmalıdır

Vefat ile Sonuçlanan Trafik Kazasında Kimlerin Tazminat Alma Hakkı Vardır?

Kazada ölen kişilerin desteğinden mahrum kalan kişiler için söz konusu olan Destekten Yoksun Kalma Tazminatı, ölen kişinin annesi, babası, çocukları, eşi ve akrabalık bağı olmasa dahi ölen kişiden ölmeden önce destek aldığını ispat edebilmek şartıyla üçüncü kişiler için mümkündür. bu bağlamda Destekten Yoksun Kalma Tazminatı hakkı kazanımı ölen kişinin sadece mirasçıları için değildir. Kaza sonucunda ölen kişi çocuk ise anne ve baba, ilerleyen yıllarda mahrum kalacakları destek dolayısıyla Destekten Yoksun Kalma Tazminatı talebinde bulunabilirler. Destekten Yoksun Kalma Tazminatı, vefat eden kişinin ve tazminata hak kazanan kişilerin yaş, gelir, ve akrabalık derecelerine göre belirlenir.

Vefat ile Sonuçlanan Trafik Kazasında İçin Zamanaşımı Süresi

Vefat ile sonuçlanan trafik kazalarında, Destekten Yoksun Kalma Tazminatı talebi için zaman aşımı süresi 15 yıl olarak belirlenmiştir. Böylece geriye dönük olarak 15 yıl içerisinde gerçekleşen kazlar için hak kazanımı vardır.