Sosyal Medya fotoğraflarının izinsiz kullanılması suç mu

Sosyal Medya fotoğraflarım kullanıldı, resmim bir başkası tarafından kullanılmaktadır, Kişisel Fotoğraflarım Çalındı Ne Yapmalıyım, Fotoğraflarım çalınıyor nasıl engel olurum?, Facebook‘ ta fotoğrafım çalınıp sahte profil açıldı, Instagram Fotoğraflarım Çalındı,Facebook fotoğraflarım çalındı,

Yukarıda belirtilen etiketler aslında her birimizin başına gelmesi muhtemel olaylardan ibarettir. Bu yazımızı okuyan okurumun da muhtemelen sosyal medya üzerinden fotoğrafları çalınmıştır. Çağımız itibariyle sosyal medya kullanmayan kitle devede kulak kalmaktadır. Sosyal Medya kullanımı arttıkça, özel hayatımız da bir o kadar azalmaktadır. Bugün ki yazımızın asıl konusu da zaten az olan özel hayatımızın iyice bozguna uğraması sonucu sosyal medya fotoğraflarımızın 3. kişiler tarafından izinsiz kullanılması ile ilgilidir.

Sosyal Medya fotoğrafının izinsiz kullanılması suç mu

Sosyal medya kullanmayan kişi sayımız bu çağ itibariyle devede kulak kalmaktadır. İster istemez sosyal medyanın bir gerekliliği olan fotoğraf veya video atmakta bir nevi zorunlu bir davranış haline gelmektedir. Sosyal medyaya attığım resimler çalındı diye kendi kendine söylenen insanlar son zamanlarda artış göstermektedir. Kötü niyetli insanlar başkasına ait fotoğrafı izinsiz kullanarak bir çok yasa dışı iş yapmaktadır. Bazı kişiler ise başkasının fotoğrafını çalmanın masumane bir durum olduğunu düşünerek yaptığı eylemden bi haber suç işlemeye devam etmektedir. Sosyal medya üzerinden izinsiz resim kullanımı ile ilgili ayrıntılara girmeden önce bir resim yada videonun hukuki anlamda neyi ifade ettiğini bilmemiz gerekmektedir.

Resim veya Video Hukuk dilinde ne anlama gelmektedir

Daha önce kişisel veri kavramını duyduğunuzu umarak konuya direk girmek istiyorum. İnternet ortamında bize ait olan bir hesaba attığımız her fotoğraf kişisel birer veridir. Bu verilerinde bizim iznimiz dışında kullanılması apaçık bir suç tekil etmektedir. Aman sadece bir resimden ne olacak bir arkadaşımı işleteceğim diyerek başlanan eylemin masum bir şakanın yanı sıra bir suç teşkil ettiğini söylemem gereklidir. Şahıslara resim ve video kişisel birer veri olmakla birlikte bu resim ve videoların kullanımı tamamen bize aittir.

internette izinsiz fotoğraf yayınlama suç mu

İnternet üzerinden izinsiz fotoğraf yayınlama suç mu sorusunu soran yüzlerce okurlarımdan birisi de sizsiniz. Resim ve video kişisel bir veri ise bu verilerin izinsiz kullanılması yada yayınlanması haliyle suç teşkil etmektedir. Sonuç itibariyle izinsiz yayınlanan fotoğrafın bir sahibi vardır. Düz mantık olarak düşünürsek bir ürünü sahibinden habersiz kullanmak bir nevi hırsızlıktır. Hırsızlık kelimesi ağır gelmiş olabilir ama bu yapılan bir nevi dijital hırsızlık anlamına gelmektedir. İzinsiz yayınlanan fotoğrafı bilişim sistemlerine girmek suretiyle temin eden şahıslar kanunlar nazarında da bilişim hırsızı olarak nitelendirilmektedirler.

facebook, twitter, ınstagram gibi sosyal medya sitelerinde izinsiz fotoğraf paylaşımının cezası

Herkesin kendi gönül rızası ile yüklediği resimleri bende kullansam ne olacak diye düşünen insanlar. İsteyerek yada istemeyerek bir suça karışmaktadırlar. Sosyal Medya fotoğrafının izinsiz kullanılması kanunlarımız nazarında apaçık suçtur. Peki hangi kanun maddeleri izinsiz fotoğraf paylaşımı ile ilgili hüküm vermiştir. İnternet üzerinden izinsiz fotoğraf paylaşımı kanunlarımız nazarında bilişim alanında yer almaktadır. Bir resim yada video kişisel veri olduğunu yukarda anlatmıştık. Bu nedenle izinsiz olarak fotoğraf yada video yayınlanması özel hayatın gizliliğinin ihlali başlığı altında değerlendirmek mümkündür. Bu bağlamda Türk Ceza Kanunun 136 maddesi aynen şöyle der ” Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Nitelikli haller Madde 137

Yukarıdaki maddelerde tanımlanan suçların; Kamu görevlisi tarafından ve görevinin verdiği yetki kötüye kullanılmak suretiyle, Belli bir meslek ve sanatın sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle, İşlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Türk ceza kanunun 134/2 maddesinde ise Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur Gördüğünüz gibi internet üzerinden izinsiz fotoğraf paylaşımının ciddi yaptırımları bulunmaktadır. fotoğrafları veya videoyu nasıl temin ettiği konusu da oldukça önemli bir durumdur. Sosyal medya üzerinden fotoğraflarınızın çalınması, bir hack yöntemi ile gerçekleşmiş ise bu direk olarak bilişim yolu ile hırsızlık olarak nitelendirilmektedir. Sonuçta resimlerinizin bulunduğu bir sisteme, bilgileriniz çalınarak yada izinsiz uygulamalar ile giriş yapan kişi bilişim hırsızlığı yapmış olacaktır. Kanunlarımız bu duruma direk olarak Nitelikli hırsızlık olarak değerlendirmektedir. (TCK 142/e)

İzinsiz fotoğrafların yayınlanması nedeniyle tazminat davası açılır mı

Fotoğraflarınız izinsiz olarak internet ortamında yayınlanmasının açık bir şekilde suç olduğunu belirtmiştik. Fotoğraflarınız ile kötü niyetli insanlar fake sosyal medya hesapları açarak insanları dolandırabilir, size ait fotoğrafları izinsiz yayınlayarak size ifşa edebilir. Fotoğraflarınızı uygun olmayan sitelere yükleyerek insanı ruhen ve bedenen tüketen bir duruma düşürmesi muhtemeldir. İnsan üzerinde bu kadar büyük etki bırakan bir suç ile ilgili de manevi tazminat davası açmanız oldukça elzemdir. Manevi Tazminat davası açmak için işlenen fiilin (izinsiz fotoğraf yayınlanması) mağdur üzerinde ciddi olumsuz etkiler bırakması yeterlidir. Bu nedenle fotoğraflarınız izinsiz olarak kullanılması durumunda manevi tazminat hakkınız bulunduğu söylemem gerekmektedir.

İzinsiz yayınlanan fotoğrafların kullanım alanları

Sosyal medya yada internet ortamından fotoğraflarınız çalınması durumunda başınıza çok kötü şeyler gelebilir. İzinsiz olarak çalınan fotoğraflar ile kötü niyetli insanlar fotoğrafınızı kullanarak sahte sosyal medya hesapları açabilmektedir. Bu hesaplar üzerinden dolandırıcılık olayları gerçekleştirmektedirler. Açılan sahte hesaplar üzerinden tehdit ve hakaret içerikli mesajlar göndererek yine sizi zor durumda bırakabilirler. Yine sizi zor durumda bırakmak adına fotoğraflarını uygunsuz sitelere yükleyerek manevi çöküntü yaşamanıza neden olabilirler. Yapılan bu eylem net bir şekilde özel hayatın gizliliğini ihlal etmektedir. Hiç kimsenin bir insanın huzurunu bozma hakkına sahip değildir.

Kanunadamın görüşü

Çağımız teknoloji çağı kabulüm, şuanda milyarlarca insan sosyal medya kullanmakta ona da kabulüm. Bütün bunları bilerek gerekli önlemleri almayanlara kusura bakmasın ama orda bir duracak. Bu saatten sonra herkes kendi güvenliği sağlamalı, sosyal medya üzerinden gerekli güvenlik ayarlarınızı yapmalı, bilgisayar sistemini korumak adına yayınlanan binlerce yazılımdan bir yada bir kaçını kullanmalı. Sevgili okurlarım herkes kendi polisi olmak zorunda. Kötü niyetli insanlar her devir vardır ve olacaktır. Bu nedenle tedbirlerimizi sıkı alarak fotoğraflarımızın yada videolarımızın kötü niyetli insanların eline geçmesini önlemeniz gerekmektedir.