Sosyal Medya üzerinden çekiliş yapmak suçmu?

Sosyal Medya üzerinden hiç çekilişe katıldınız mı? Eminim ki bu yazıyı okuyan sen bir defa da olsa çekilişe katılmış ve hüsran ile karşılaşmış olabilirsiniz. Sosyal medyanın son yıllarda ki inanılmaz yükselişi ile hayatlarımızın kılcal damarlarına kadar girmeyi başardı İnternet. Hemen hemen her ne yapıyorsak yapalım oralarda paylaşmayı kendimize bir görev gibi görüyoruz. Bir şeye ilgi çok olunca o iş ile ilgili piyasada bir o kadar canlanıyor. Takipçi sayısı beğeni sayısı resmen bir insanın onuru haline gelmeye başladı. Takipçi ve like sayıları insanlara onurun yanı sıra para da kazandırmaya başlayınca artık sosyal medya üzerinde tanınmak için elden ne geliyorsa yapılmaya başlandı. Özellikle son yıllarda sosyal medya sayfaları üzerinden çekilişler yapılarak sözde bir çok hediye veya para dağıtılmakta. İnsanlar onlarca şartı yerine getiren üyeler arasından bir yada bir kaç kişiye vaat ettiği hediyeyi vereceğini duyuruyor ve insanların hayallerini ve umutlarını bir güzel çalıyor.

Sosyal Medya üzerinden çalınan umutlar ve hayaller

Çalmak kelimesi biraz ağır gelmiş olabilir ancak sosyal medyayı kullanan insanların yaş sınırı oldukça geniş, tabiri caizse yedisinden yetmişine kadar herkes sosyal medyanın içerisinde yer alıyor. Durum böyle olunca da zengin, fakir, çocuk, yetişkin ne ararsanız bu pazarda bulunuyor. Umut taciri uyanık arkadaşımız takipçi ve etkileşim sayısını arttırmak için bir herhangi bir değerli eşyayı çekiliş ile hediye edeceğini duyuruyor.

İnsanlara çekilişe katılmaları için önce kendisini takip etmesi gerektiğini, tüm gönderilerini beğenmesi gerektiğini, en az 3 arkadaşını gönderisine etiketlemesi gerektiğini gibi uzayıp giden emirler listesi paylaşıyor. Millet umut dünyasında yaşıyor aldıkları emirleri Ya çıkarsa umuduyla yaparak çekilişin çekileceği anı beklemeye başlıyor. Çekiliş zamanı geldiğinde ise yine hüsran. Neden Hüsran çünkü hesap sahibi vaat ettiği değerli hediyeyi kendisine ait sahte bir hesaba çıktığını ilan ediyor. Ne bir ispat ne bir delil insanların söylenene inanmaktan başka çareleri yok. Evet sevgili okurlarım emin olun sosyal medyada yapılan çekilişlerin %98’i yalan %2’lik kısımda devede kulak kalacak bir hediyeyi vermekten çekinmeyecek ancak onlarda size bir dizi emirler listesi yayımlayacaktır.

Sosyal Medya üzerinden çekiliş yapmanın amacı nedir?

Sosyal medya üzerinden çekiliş yapmanın tek bir amacı var menfaat sevgili okurlarım. Yok efendim “takipçilerime özel çekiliş” gibi sözlere sakın kanmayın. Bu çekilişlerde menfaat olmasıydı size onlarca şart koymazlardı. Bu çekilişlerin asıl amacı sosyal medya hesaplarını büyütmek, takipçi sayısını arttırmak ve son zamanların en ünlü ve karlı mesleği olan sosyal medya fenomeni olmak. Bunca zahmete ve yalana bunun için katlanıyorlar. Sosyal medya üzerinden gerçekten çekiliş yaparak hediye dağıtan insanlarda var ancak onlarında amacı emin olun menfaat. Herkes kafasına göre sosyal medya üzerinden çekiliş yapabilir mi? Gözüken o ki evet herkes kafasına göre çekiliş yapabiliyor. Geçenlerde İnstagram üzerinden çekiliş yapan bir hesap gördüm. Adam bildiğiniz para vereceğini vaat etmiş. Bir sürü şart sıralamış ancak tatmin olmadığı için sonradan şartları daha da ağırlaştırdı. İnanın o kadar üzüldüm ki orada ki insanlara, hepsi gerçekten bu çekilişe inanmış ve oradan gelecek para üzerinden hayaller kuruyordu. Kusura bakmayın ama bunun adı hayal hırsızlığıdır.

Sosyal Medya üzerinden çekiliş yapmak suç mu?

Sosyal medya üzerinden insanların umutlarını çalmadan gerçekten çekiliş yapmak istiyorum diyebilirsiniz bakalım bununla ilgili bir kanun maddesi var mı? Evet sevgili okurum bununla ilgili bir mevzuat bulunmakta araştırmak istersen “Karşılığı Nakit Olmayan Piyangolar ve Çekilişler Hakkında Yönetmelik” olarak arayabilirsiniz. Şimdi sizlerle birlikte bu mevzuatı biraz inceleyelim.

Mevzuata girmeyen çekiliş türleri

Evet şimdi madde madde mevzuat üzerinde çekiliş olarak değer görmeyen yani izin almaya da gerek olmayan durumları görelim,

a) Kamu kurum ve kuruluşları, dernekler, vakıflar, spor kulüpleri, okul aile birlikleri, emeklilik ve yardımlaşma sandıkları ve cemaatlerin eğlence, anma, kutlama gibi amaçlarla düzenledikleri toplantılarda, münhasıran toplantıya katılanlar arasında düzenlenen ve toplantı süresi içinde başlatılıp sonuçlandırılan karşılığı nakit olmayan piyango ve çekilişler. Burada ki husus sosyal medya üzerinden çekiliş yapanları ilgilendirmiyor.

b) Firmaların münhasıran başbayi ve bayileri arasında, mal ve hizmet satışlarını artırmak amacıyla, ciro primi niteliğinde vereceği ikramiye ve hediyelerin tespitine yönelik yapacağı çekilişler. Burada ki husus sosyal medya üzerinden çekiliş yapanları ilgilendirmiyor.

c) Çekiliş yapılmaksızın önceden belirlenen ve ilan edilen şartları taşıyanların tamamına ikramiye verilmesi şeklindeki düzenlemeler . Burada ki husus sosyal medya üzerinden çekiliş yapanları ilgilendirmiyor. Çünkü önceden belirlenen insan yok.

ç) Katılımcılardan herhangi bir bedel talep edilmemesi ve bir mal veya hizmetin pazarlama veya satışı amacına yönelik olmaması kaydıyla bu Yönetmeliğin yarışma olarak tanımladığı düzenlemeler . Burada ki husus sosyal medya üzerinden çekiliş yapanları ilgilendirmiyor. Burada bir yarışmadan bahsediyor ancak instagram üzerinden yapılan çekilişlerin pek yarışmaya benzer bir tarafı bulunmuyor.

d) Yarışma veya bu mahiyetteki düzenlemelere katılacak olanların çekiliş ya da kura yöntemine başvurulmaksızın, önceden ilan edilen şartlara göre seçildiği düzenlemeler ile aday olanların huzurunda sadece bunlar arasından çekiliş veya kura yöntemiyle belirlendiği düzenlemeler. Burada ki husus sosyal medya üzerinden çekiliş yapanları ilgilendirmiyor.

e) Bir hak, hizmet veya imkândan yararlanacak olanların seçimine veya öncelik sıralarının belirlenmesine yönelik olarak yapılan ve ikramiye taahhüdü içermeyen düzenlemeler . Burada ki husus sosyal medya üzerinden çekiliş yapanları ilgilendirmiyor.

f) Bir kişinin kazanabileceği ikramiyenin rayiç bedelinin 8/6/1959 tarihli ve 7338 sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanununun 4 üncü maddesinin (e) fıkrasında belirtilen istisna tutarının % 2 sinin altında kaldığı düzenlemeler. Burada ki husus sosyal medya üzerinden çekiliş yapanları ilgilendirmiyor.

g) Sosyal amaçlı piyangolar İşte burası biraz olayı kurtaran madde gibi duruyor.

Sosyal Medya üzerinden çekiliş yapmak mevzuata aykırı mı

Yukarıda gördüğünüz tüm maddeler Milli Piyango Dairesinden izin alınmaksızın yapılabilecek çekiliş türleri. Burada net bir ayrım kesinlikle yok. Sosyal Medya üzerinden çekiliş yapan insanların g) bendini bahane etmesi muhtemel ama bir de çekiliş ile ilgili gerekli incelemeyi yapan yetkilerin ne diyeceğine bakmak lazım. Sonuçta bir çekiliş ile ilgili şikayet geldiğinde Milli Piyango Müdürlüğü bu ihbara istinaden bir inceleme başlatıyor. İnce eleyip sık dokunan inceleme sonrasında nihai karar verilir. Duruma göre de gerekli suç duyuruları yapılacaktır. Burada yaptığınız çekilişin mutlak suretle izne tabi olmayan çekiliş olup olmadığını araştırmanız gerekmekte. Oldu da usulsüz bir çekiliş yaptığınız ortaya çıkarsa soluğu Cumhuriyet Savcılarımızın karşısında alabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden çekiliş yapmak mevzuata aykırı da diyebilriz aykırı değil de diyebiliriz. Bu durum tamamen yoruma ve bakış açısına bağlı değişebilir.

Sosyal Medya üzerinden çekiliş yapmak Suç mu?

Yukarı da anlattıklarım biraz içinizi rahatlatmış olabilir Sosyal Medya üzerinden çekiliş yaparsanız bir sorunla karşılaşmayabilirsiniz ancak sosyal medya üzerinden çekiliş yapacağınızı duyurup, vaat ettiğiniz hediyeyi vermez veya hileli bir hareketle kendinize yada yakınınıza çıkartırsanız net söylemek gerekirse suç işlemiş olursunuz.

Şimdi bu gibi bir harekette yapılanları yorumlayalım. Öncelikle değerli bir ürünü hediye edeceğini vaat ederek insanların güvenini ve umutlarını çalıyorsun. Sonra da hileli hareketlerle vaat ettiğin ürünü kimseye vermiyorsun. Bu durumda hem takipçi sayın arttı hem de vaat ettiğin hediye sana kaldı. Bu durum sence masum mu? Bu yaptığın hareketin TCK’ da karşılığı net bir şekilde DOLANDIRICILIKTIR. Bununda hapis yatmaya kadar giden bir cezai yaptırımı vardır.

TCK 57. Maddesi Dolandırıcılık tanımını Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası verilir. Şeklinde tanımlıyor ama bu kadar sevinmeyin siz bu suçun Nitelikli halini işlemiş olacaksınız. TCK 58’de Nitelikli dolandırıcılık ile ilgili tanımlar yapmış ve aynen şunu Bilişim sistemlerini kullanmak yada basın yayın organlarından faydalanmak suretiyle dolandırıcılık suçu işlenirse Niteliklidir ve cezası 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasıdır. Dolandırıcılık gerçekten ciddi bir suçtur

Sosyal Medya üzerinden usulsüz çekiliş yapanları nereye ihbar etmeliyiz

Sosyal medya üzerinden usulsüz çekiliş yaptığına inandığınız kişi yada kurumları Milli Piyango Müdürlüğüne ihbar edebilirsiniz. Telefon numarası 0 (312) 286 93 06  ayrıca mail üzerinden de bildirimde bulunabilirsiniz. Mail adresleri ise millipiyango@mpi.gov.tr Ancak yapılan çekilişin usulsüz değil dolandırıcılık maksatlı olduğunu düşünüyorsanız direk olarak savcılık yada kolluk kuvvetine suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bu durumda ortada bir suç var ve soruşturulması gerekmektedir.