Sürücünün Ehliyetsiz Olması Durumunda Trafik Kazası Tazminatı

Ülkemizde trafik kazası sonucunda yer yıl 300 binden fazla insan yaralanıyor. Bunlar dışında binlerce insan ise hayatını kaybediyor. Her türlü senaryoya açık bir şekilde gerçekleşen trafik kazaları, tarafların durumlarına göre de değişiklik gösterebilir. Bu değişiklikler arasında en çok merak edilen senaryo ise “ trafik kazasında ehliyetsiz olmak ” olarak gösteriliyor. Yaşanan bir kazada tek bir tarafın ya da iki tarafın da ehliyetsiz olması halk arasında “ kesin suçlu o’dur “ algısı yaratabiliyor. Bugün, trafik kazasında “ehliyetsiz olmak” sonucunda oluşan durumlardan bahsedeceğiz.

Ehliyetsiz, Kazada Sigorta Ödeme Yapar mı?

Daha önceki yıllarda çıkan bazı emsal kararlar, ehliyetsiz sürücülerin koşulsuz şartsız suçlu olmasının önüne geçmiştir. Bir ehliyetli sürücü ile bir ehliyetsiz sürücünün kaza geçirmesi sonucunda, ehliyetsiz sürücünün tamamen kusurlu olduğuna bakılmaz. Diğer kazalar gibi hangi sürücünün hatalı olduğuna bakılır ve bu şekilde tutanak tutulur. Eğer, ehliyetli sürücü tüm noktalarda asli kusurlu kabul edilirse ehliyetsiz sürücüye ceza verilmez ya da tali kusur oranına göre belirli bir oranda ceza kesilir. Ehliyetsiz sürücü sigorta ödemesi yapmasa da trafiğe ehliyetsiz çıktığı için yüklü miktarda para cezasına çarptırılır.
Trafik kazasında ehliyetsiz olmak, tutanak sürecini etkilemez. Sürücü ehliyetsiz olsa dahi eğer kusur ona ait değilse herhangi bir cezai yaptırım uygulanmaz. Bu noktada ehliyetli sürücünün zorunlu trafik sigortası, karşıdaki aracın hasarını ödediği gibi ehliyetsiz sürücüye tazminat ödemesi yapabilir.

Eğer İki Taraf da Ehliyetsiz İse Ne Olur?

Yaşanan trafik kazasında iki tarafın da çeşitli nedenlerden dolayı ehliyeti yoksa, her koşulda iki tarafa da trafik cezası kesilir. Bu cezanın dışında, normal kazalarda olduğu gibi tutanak tutulur ve hangi aracın hangi oranda kusurlu olduğu kararlaştırılır. Bu noktada devreye yine kişinin ehliyetsiz olması değil, kazadaki suç oranı girer.

Ehliyetsiz ölümlü trafik kazalarında da geçerli olacak bu konu, kişinin ehliyetsiz de olsa kazada ne kadar kusuru olduğunu göz önünde bulundurur. Ülkemizde yanlış bilinen “kişi ehliyetsiz ise suçludur” yargısını da bu şekilde devre dışı bırakır. Bu tarz kazalarda ehliyetsiz kişi, kendi durumundan dolayı ceza alır, ancak kaza sonucunda oluşacak duruşmada kusur oranı göz önünde bulundurulur.