Trafik Kazası Geçirdim, Ne Kadar Tazminat Alabilirim?

Türkiye’de trafikte bulunan araç sayısı ciddi bir oranda artmaya devam ediyor. 20 milyon aracı aşan araç sayısı, 30 milyona doğru adım adım ilerlerken, aynı oranda kazalar da artış gösteriyor. Geçen sene trafik kazası sonucu 300 binden fazla insan yaralandı. Trafikte yapılan kusurlar sonucunda gerçekleşen kazalarda sürücü, yolcu ve yayaların tazminat hakkı bulunur. Eğer bir kazada yaralandıysanız ve ne kadar trafik kaza tazminatı alacağınızı merak ediyorsanız, bu yazımızdan sonra aklınızdaki pek çok soru giderilecek.

Yaşanan bir trafik kazası sonucunda bir kişinin tazminat hakkından yararlanması için bazı hususlar yer almaktadır. Zorunlu trafik sigortasının karşıladığı haklar arasında yer alan tazminat hakkı dahil olmak üzere 3 genel hak bulunmaktadır. Bu haklar;

Tedavi Giderleri

Trafik kazası sonucunda yaralanma gerçekleşirse, trafik sigortası yaralı kişilerin tedavi sürecindeki tüm masraflarını karşılar. Sağlık sigortasının kapsama alanının dışında, poliçede yazan tutara kadar tedavi masrafları karşılayan zorunlu trafik sigortası, yolcuların her koşulda tedavi masraflarını üstlenirken, sürücü ve yayaların kusur durumlarına göre tedavi farklı bir yol izleyebilir.

İş Göremezlik Tazminatı

Trafik kazasında yaralanan kişinin açabileceği trafik kaza tazminatı maddi tazminat davasıdır. Kaza sonucunda kişinin iş yapamaması durumlarında normalde kazandığı paranın oranına göre karşılanmasını içeren tazminat ödemesidir. Bu noktada geçici iş göremezlik ve sürekli iş göremezlik şeklinde iki ana tazminat hakkı yer alır. Geçici iş göremezlik, kişinin yaralanma durumu sonucunda belirli bir süre işini yerine getirememe durumlarında verilen tazminat ödemesidir. Sürekli iş göremezlik ise, kişinin kaza sonucunda uzuv kaybı gibi kalıcı sorunlar yaşayıp işini yerine getirememesi ya da getirse dahi diğer kişilerden daha çok efor sarf etmesi gerektiği durumlarda verilir. Kişi, kusur oranına ve o anda çalıştığı işten kazandığı paraya göre bir tazminat alabilir.

Manevi Tazminat

Trafik kazası sonucunda yaralanan kişiler manevi tazminat davası açabilir. Mağdurun yaşanan kazadan doğan elem ve üzüntüsünün karşılığında poliçede yazan oranda bir manevi tazminat ödemesi yapılır. Örneğin bir kişinin trafik kazası sonucunda ayağını kaybetmesi ve bu sebeple üzüntü hissetmesi sonucunda manevi tazminat hakkı elde edilebilir.

Ne Kadar Tazminat Alabilirim?

2018’de belirlenen oranlara göre trafik kazası sonucunda bir kişi en fazla 360 bin TL tazminat hakkı elde edebilir. Bu oran kazanın şiddeti, suçluluk oranı, yaşanan kayıp gibi durumlara göre değişkenlik gösterebilir. Bir araca ait zorunlu trafik sigortası ise, maksimum 1.8 milyon TL tazminat ödemesi yapmaktadır.