Trafik Kazası Geçiren Yayalar Hangi Durumlarda Tazminat Alabilirler?

Trafik kazasında bir aracın yayaya çarpma durumlarında yaya tazminat hakkı elde edebilir. Kaza geçiren yayanın trafik kaza tazminatı alabilmesi için en önemli kriter kazaya sebebiyet veren kişinin belirlenmesidir. Eğer trafik kazasında yaya asli kusurluysa tazminat davası konusunda bazı sıkıntılar çıkabilir. Peki, trafik kazasında yaya kusurlu ise tazminat alabilir mi?

Yaya Asli Kusurlu Olması Durumunda Tazminat Alınabilir mi?

Asli kusurlu yaya tazminat alabilir mi? Yaya ve aracın karıştığı bir trafik kazasında kusurun ilk başta kimde olduğu kararlaştırılır. Eğer asli kusurlu olan tarafın yaya olduğuna karar verilirse yayanın tazminat hakkı alması fazlasıyla zorlaşır. Yayanın tazminat alması için sürücünün de belirli bir oranda kusurlu olması gerekir. Yaya asli kusurlu olsa da sürücünün de bir kusur oranı varsa bu kusur oranına göre tazminat alınabilir.

Mağdur Vefat Ettiyse, Yakınları Tazminat Alabilir mi?

Yaşanan trafik kazası sonucunda yaya vefat ettiyse yakınları destekten yoksun kalma tazminatı alabilir. Yaşanan kazada yayanın bir kusuru yok, kusurun büyük çoğunluğu sürücüde ise vefat eden yayanın yakınları yüklü miktarda destekten yoksun kalma tazminatı alabilir, ancak trafik kazasında yaya kusurlu ise destekten yoksun kalma tazminatı alınamaz veya sürücünün kusur oranına göre tazminat hakkında indirim uygulanır.

Tam kusurlu yaya tazminat alması için sürücünün de kusurlu olması gerekir. Örneğin bir yaya, kendisi için yanması gereken yeşil ışığı beklemeden karşıya geçmeye çalıştığı durumda kazaya karıştıysa asli kusurlu ilan edilir. Bu noktada suç yayada olsa da kazaya karışan araçtaki sürücünün alkol durumu, aracın o anki hızı gibi unsurlar da sürücünün kusur oranı olarak yansıtılabilir.

Kazada Suçlu Kabul Edilen Yaya Karşı Tarafa Tazminat Öder mi?

85 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre trafiğe çıkan tüm araçlarda zorunlu trafik sigortası bulunur. Yayalarda ise böyle bir sigorta zorunluluğu yoktur. Bu sebeple yaşanan kazalarda yayalar tazminat ödemesi kısmen yapmazlar, ancak yayanın yaptığı yanlış bir hamle sonucu ölen ve yaralanan kişiler olduğu durumlarda, yaya mahkemeye çıkarılacak ve bu noktada hapis ve para cezasına çarptırılabilecektir.