Trafik Kazası Sebebiyle Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Her yıl çeşitli sebeplerle binlerce trafik kazası oluyor. Trafik kazalarında ise yaralanma ve ölümler meydana gelebiliyor. Maddi hasarlı kazalar sonucu mağdurların trafik kazası tazminatı alma hakkı ortaya çıkıyor. Yaralanmalı kazalar için geçici iş göremezlik ve sürekli iş göremezlik şeklinde iki farklı tazminat hakı mevcut. Bir ölümlü kazada ise, kazaya karışan kişinin dışında ölen kişinin desteğini alan kişiler de tazminat hakkı elde edebiliyorlar. Kaza sonucu, desteği alınan kişi hayatını kaybettiği takdirde, bazı hak sahipleri Destekten Yoksun Kalma Tazminatı alabiliyorlar. Ölümlü trafik kazalarında tazminat hakkına sahip olmak için bazı kriterlerin uygun olması gerekiyor.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nedir?

Bir kişi trafik kazası sonucu vefat ettiğinde, arkasında bıraktığı eşi, çocukları, bakmaktan sorumlu olduğu veya ileride sorumlu olma ihtimali bulunan kişiler Destekten Yoksun Kalma Tazminatı almaya hak kazanabilirler. Bu tazminat miktarı, yapılan kazanın senesine göre değişiklik gösterebilir. Destekten Yoksun Kalma Tazminatında iki farklı destek türü vardır. Bunlar; gerçek destek ve varsayımsal destek olarak değerlendirilir.

Gerçek destek, hak sahibi kişi vefat edene kadar maddi olarak verilen desteğe denir. Varsayımsal destek ise ölen kişinin bir çocuk olduğu ve anne-babasını büyüdüğünde bakacağı düşünüldüğü durumlarda yapılan desteğe denir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatından Kimler Yararlanır?

Trafik Kazası Sebebiyle Destekten Yoksun Kalma Tazminatı, ölen kişinin yakınları bu haktan faydalanabilir. Bu kişiler;

 • Çocuklar
 • Baba
 • Anne
 • Kardeş
 • Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler

Destek Yoksun Kalma Tazminatı İçin Aranan Kriterler

Aranan kriterlerde, öncelikle trafik kazasının aşırı hız, hayvanların yola çıkması, alkol gibi etkenler sonucu olup olmadığı göz önünde bulunduruluyor. Bu tarz kazalarda öncelikle alkollü olmama ve uyumama kriterlerine önem veriliyor. Bazı durumlarda her nasıl önlem alınıyor olursa olsun, istenmeyen ölümlü kazalar yaşanabiliyor. Bu tarz durumlarda devlet, ölen kişinin ailesine ve bakmaktan sorumlu olduğu kişilere belirlenen miktarda tazminat ödemesi yapmakla yükümlü oluyor.

Tek Taraflı Trafik Kazasında Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Tek Taraflı Trafik Kazalarında Destekten Yoksun Kalma Tazminatı, son derece tartışılan bir konu halini almaya başladı. Çünkü ölümlü trafik kazaları tek taraflıysa, muhtemelen sürücünün suçlu olduğu göz önünde bulundurulduğu için ödeme yapılmayabiliyor. Pek çok uzman, ölüm olduğu için tazminat hakkının olduğunu savunurken, bu tarz kazalarda tazminat almak biraz daha zor oluyor.

Çift Taraflı Trafik Kazasında Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Çift Taraflı Trafik Kazalarında Destekten Yoksun Kalma Tazminatı çoğu durumda verilebiliyor. Bu noktada, ölen kişinin kusuru, yaşı, geliri, kalan ömür hesabı gibi kriterler göz önünde bulunduruluyor. Bu kriterler sonucunda ise belirli bir ücret hesaplanabiliyor.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Hesaplama

Trafik Kazası Sebebiyle Destekten Yoksun Kalma Tazminatı hesaplamak için bazı bilgileri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu bilgiler ışığında kişilere tazminat ödemesi yapılacaktır. Bu kriterler şu şekildedir:

 • Olay Tarihi
 • Rapor Tarihi
 • Ölen Kişinin Yaşı
 • Kalan Ömür Hesabı
 • Çalışma Süresi
 • Agi Ücreti (Asgari Geçim İndirimi)
 • Eş ve Çocuklar için Agi Ücreti
 • Eşinin Yaşı
 • Çocukların Yaşı
 • Anne ve Babanın Yaşı

Bu bilgiler göz önüne alınarak tazminat hesaplaması yapılır. Eğer yakınlara Destekten Yoksun Kalma Tazminatı verilmesine karar verilirse, herkes aynı parayı almaz. Ölen kişinin eşi, çocukları, annesi gibi kişilerin hepsi yaşları ve çeşitli etkenlere göre farklı tazminat hakkı elde ediyorlar. Bu kişiler, tazminat davasında karar verilen havuzdaki parayı paylaşırlar. Bu miktar her yıl farklılık gösterebilir.