Trafik Kazası Tazminatı Nasıl Alınır?

Kişiler haklarını tam olarak bilmese de trafik kazası geçiren mağdurların yaralanma ya da sakatlanma durumunda trafik sigortasından tazminat almaya hakkı vardır. Bu haktan yararlanmak için en önemli detay kazadaki haklılık payıdır. Yaşanan kaza sonucunda çok az da olsa haklılık payınız varsa sigortadan durumuna göre trafik kazası tazminatı alınabilir. Peki, trafik kazazı tazminatının nasıl alınacağını biliyor musunuz?

Yaralanmalı Trafik Kazalarında Sigortadan Nasıl Tazminat Alınır?

Trafik kazalarında sigortadan tazminat almak için öncelikle emniyet ekiplerini olay yerine çağırmalısınız. Emniyet güçleri olay yerinde tarafların kusurluluk durumlarına ve kazanın konusuna göre tutanak tutmalıdır. Bunun dışında yaralanmalı kazalar için sağlık kurulu raporu gerekiyor. Yani bir hasar aldığınızı ortaya koyan devlet hastanesinden alınacak bir rapora ihtiyacınız var. Tüm bunları doğru şekilde yaptıysanız, kazazedenin aylık geliri, yaşı, yaşanan kaza hasarı ve haklılık durumuna göre trafik kazası tazminat miktarı ortaya çıkacaktır.

Ölümlü Trafik Kazalarında Sigortadan Tazminatı Nasıl Alınır?

Ölümlü trafik kazalarında ise “Destekten Yoksun Kalma Tazminatı” şeklinde bir ödeme söz konusudur. Halk arasında “kan parası” olarak geçen “Destekten Yoksun Kalma Tazminatı”nı kişinin eşi, anne babası ve 18 yaşından küçük çocukları varsa onlar alabiliyor. Bu parada ölen kişinin yaşanan kazada haklı haksız durumu göz önünde bulundurulacağı gibi, ölmeden önce aldığı maaşı ve yaşı belirleyici faktör oluşturacaktır.

Trafik Sigortası Tazminatını Herkes Alabilir mi?

Evet trafik kazası tazminatı kazaya karışan herkes için söz konusu olabilir. Bu durumun tek istisnası araç sürücüsünün kusurlu olması durumunda kendi kusurundan kaynaklı tazminat alamamasıdır. Bunun haricinde araçta yolcu durumunda olan herkes hem bulunduğu aracın hem de karşı tarafın araç sigortasından tazminat talep edebilir.  Trafiğe çıkan her araç sahibi “zorunlu trafik sigortası” parasını düzenli olarak ödemek durumundadır. Yıllar boyunca ödenen bu sigorta ücreti, yaralanmalı ve ölümlü kazalarda mağdurların kayıp ve zararlarını karşılamak üzere tazminat alabilmesine olanak tanıyor. Zorunlu trafik sigortasından, araç sizin olmasa, hatta aracı süren kişi siz olmasanız dahi tazminat alabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası’ndan Ne Kadar Tazminat Alabilirim?

Zorunlu trafik sigortasından alınan tazminat pek çok açıdan farklılık gösteriyor. Kazazedenin cinsiyeti, kazadaki kusur oranı, medeni durumu, çocuk sayısı, yaşı, aylık geliri, kaza türü gibi pek çok etken göz önünde bulunduruyor. Birçok etkenin göz önünde bulundurulduğu kaza tazminatı hesaplama işlemi aktüerler tarafından özel olarak yapılmaktadır. Aktüerya tarafından belirlenen tazminat miktarı, deliller ve raporlar ile birlikte sigorta firmasına sunulmaktadır. Trafik kazası nedeniyle talep edebileceğiniz tazminat miktarını hesaplatmak üzere buradaki formu doldurabilirsiniz.