Yolda bulduğumuz eşyayı kullanmak suç mu?

Yerde bulduğumuz parayı harcamak suç mu?

Çocukluk yıllarında yolda yürüdüğümüz sırada yerde para bulmak demek daha fazla abur cubur daha fazla çikolata demekti. Yolda bulduğumuz parayı sanki bizim paramız gibi cebimize atarak keyifle harcamaktan çekinmiyorduk. Belki hala bir çoğumuz yerde para bulduğumuzda mutlu olarak o parayı harcamaktadır. Bu durum hem etik hemde hukuki açıdan olarak doğru bir davranış değildir.

 Yerde bulduğunuz parayı kendi paranız gibi harcamak şikayet olması durumunda kanunlarımıza göre suçtur.  Bir çoğunuz yerde bulduğunuz parayı kullanıp kullanmadığınızı kim nasıl bilecekte bizden şikayetçi olacak sorusunu sorduğunuzu düşünmekteyim. Bu konuda sizlere kısmen hak vererek parayı bulup kendiniz için harcadığınızın tespitinin yapılması çoğu kez mümkün olmayacaktır.  Hakkınızda şikayet olmaması sizin doğru bir eylem yaptığınızı göstermez. Bu nedenle yerde bulduğunuz parayı kendiniz için harcarken hem vicdanınızı hemde para sahibinin düşeceği zor durumu düşünmeniz gerektiğini düşünmekteyim.

Yerde bulunan cep telefonunu kullanmak suçmu?

Yerde veya yolda yani herhangi bir yerde size ait olmayan bir telefonu bulduğunuz de sakın ola o telefonu kullanmayı düşünmeyin. Herhangi bir yerde bulunan telefon yada eşyayı kullanmanız kanunlarımıza göre açık bir suçtur. Telefonu bir şekilde kaybolan bir vatandaş bununla ilgili müracaatçı olup BTK üzerinden kaybolan telefonunun sizin tarafınızdan kullanıldığı tespit edilmesi halinde o telefonu yerde buldum o yüzden kullandım demeniz sizleri kurtarmaz.  Bu sebeple herhangi bir yerde bulunan cep telefonunu kullanmak suçtur.

Yerde bulunan eşyayı kullanmanın suçu nedir

Yerde bulunan bir eşyayı madem kullandınız bunun cezasının ne kadar olduğunu bilmeniz en doğal hakkınızdır. Bu nedenle öncelikle kanun maddesinin bu konu ile ilgili olarak net hükmünü siz sevgili okurlarımla paylaşmayı bir borç bilirim. Kanun maddesi aynen şöyle der  Kaybedilmiş olması nedeniyle malikinin zilyedliğinden çıkmış olan ya da hata sonucu ele geçirilen eşya üzerinde, iade etmeksizin veya yetkili mercileri durumdan haberdar etmeksizin, malik gibi tasarrufta bulunan kişi, şikâyet üzerine, bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.  

Yukarıda da gördüğünüz üzere bulduğunuz eşyayı kullanmayı tercih edip bununla ilgili hakkınızda şikayet olursa bir yıla kadar hapis cezası yada adli para cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.