Araç Değer Kaybı Davası

Gelinen bu son noktada araç bizler için ihtiyaç haline gelmiştir, gerek şehirlerin çok çok büyümesi gerek ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar ister istemez hepimizi araç sahibi olmaya yönlendirmektedir.  Durum böyle olunca nerde çokluk orda kaza olma ihtimalini kuvvetlendirmektedir.  Bu durumdan dolayı ülkemizde binlerce insan canından olmaktadır. Trafik kazası maalesef ülkemizin acı gerçekleri arasında yer almaktadır. Aracımızın kaza yapması demesi değer kaybetmesi anlamına gelmektedir.

Trafik kazasının araca olan etkisi

Ülkemizde bir günde irili ufaklı binlerce trafik kazası meydana gelmektedir.  Kaza sonrasında güzelim arabamız parçalanmakta ve haliyle servis yada sanayide işlem görmekte. Aracımız serviste bir güzel yapılsa dahi o aracı satmak istediğinde ilana kazalı demek zorunda kalırız. Bu durumda ister istemez aracımız kazalı olduğu için satış esnasında indirim yapmak zorunda kalmaktayız, diğer deyişle aracımız değer kaybına uğramaktadır. Sonra kendi kendimize sigorta aracımın değer kaybını öder mi ? kaskom araç değer kaybını karşılar mı sorularına sorup dururuz.

Araç Değer Kaybı Nedir?

Bu gün sizlerle araç değer kaybı ile ilgili ayrıntılı şekilde dertleşeceğiz sevgili okurlarım. Araç değer kaybı aslına bakacak olursak  hasar alan ve bu hasar itibariyle onarım, bakım, tadilat gibi işlemlerden geçen bir başka deyişle sanayide ki usta amcamızın şefkatli eller ile ameliyat edilen bir aracın artık ikinci el piyasasındaki değerini ifade eden bir kavram niteliğini taşımaktadır. Bu kavram genelde aracın satışı sırasında tramer kayıtlarını kara bir leke gibi durmaktadır. Başka bir deyişle kaza geçirdikten sonra hasar almış olan bir araç, Her ne kadar iyi bir şekilde tamir edilmiş olursa olsun, değerinde mutlaka bir düşüş yaşayacaktır. Yaşamaz mı azizim kim kazasız, tramer kayıtsız, boyasız  kilometresi düşük araç istemez ki ?

Araç değer kaybı ile ilgili kanun maddesi

Araç değer kaybı ile ilgili kanun maddelerimizi incelediğimizde açık bir tanım bulmakta güçlük çekiyoruz.  Ancak oluşan belli başlı talepler dayanak gösterilerek araç değer kaybı ile ilgili güvenilir limanlar keşfediyoruz. Hemen kanun maddelerimizi açıklayayım, Türk Ticaret Kanunu’nun 1409. maddesine göre ise trafik kazası esnasında değer kaybı oluşması durumunda kusurlu olan tarafa bağlı olan trafik sigortası kurumu, hem kaza dolayısıyla meydana gelen hasarı ve zararı karşılamakla, hem de doğrudan zarar olarak kabul gören değer kaybını telafi etmekle yükümlü konumdadır. Hatta bu kanuna ek olarak  Karayolları Trafik Kanunu’nun 85. maddesine göre de aracın bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına yahut bir şeyin zarara uğramasına sebep olursa, motorlu aracın bir teşebbüsün unvanı veya işletme adı altında veya bu teşebbüs tarafından kesilen biletle işletilmesi halinde, motorlu aracın işleteni ve bağlı olduğu teşebbüsün sahibi, doğan zarardan müştereken ve müteselsilen sorumlu olur. şeklinde hüküm verilmiştir sevgili okurlarım.

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybının hesaplanması için size bir örnek vermek istiyorum. Bir araç satın almak istiyorsunuz ve güzel bir araç buldunuz, aracı satan kişi size dürüst bir şekilde aracın kazalarını size beyan etmek zorunda, sizde o kadar para veriyorken sigorta kayıtlarından aracın kazası belası var mı diye soracaksınız, Ben bununla yetinmem derseniz değer kaybı expertizi için bir başka seçenek de alanında uzman ve yetkili bir araç servisinden inceleme talep  edebilirsiniz Her iki yöntem sonucunda da aracın hasarlı olup olmadığı ortaya çıkmış olacaktır.

Oldu ya siz istemeden hasarlı bir aracı satın aldınız işte tamda bu noktada birincil tamir masraflarına ek olarak ikinci el satış sırasında bahsi geçen değer kaybı masraflarını ödenmesi normal bir durum olduğunu söyleyebiliriz.

Lafın özü araç değer kaybı hesaplanmasında onlarca faktör vardır. Yani keskin bir şekilde şunlar şunlar var demem maalesef mümkün değil sevgili okurlarım. Araç değer kaybı hesaplamasında aracın üretim yılı, aracın kilometresi, hasar geçmişi ve hasarların niteliği, aracın markası ve modeli, trafiği çıkış tarihi ve pazar değeri gibi bir çok faktör rol almaktadır.

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?

Şimdi bir çoğunuzun aklından “herşey iyi hoş da  araç değer kaybı kimden istenir, Araç değer kaybında parayı kimden alırız” gibi çok çok önemli finansal sorular geçmektedir. Sevgili okurlarım öncelikle bir Trafik kazasında kusurlu olan tarafın sigorta şirketi, kazada kusuru olmayan tarafın zararını karşılamakla sorumludur. Değer kaybı olması durumunda bu parayı yine kazada kusurlu olan tarafın sigorta şirketinden alacaksınız. Peki ama kazada kusurlu olan taraf Araç değer kaybını tahsil edemeyecek mi Bu durumda kazada kusurlu olan tarafın kaskosu olması için dua etmemiz gerekecek çünkü kasko denilen olay aracı tam anlamıyla koruma altına almaktır. Bir kazada her ne kadar tam kusurlu olsanız da aracınız da ki değer kaybını kasko şirketinizden talep edebilirsiniz.  Trafik sigortası yalnızca tek bir kişinin araç değer kaybını karşılar; bu kişi de kazada sorumluluğu bulunmayan ya da sorumluluk oranı diğer tarafa göre daha az olan kişi olarak belirtilmiştir.

Araç değer kaybı davasının şartları

Araç değer kaybı davası açabilmek için anlattıklarımın yanında önemli bir kaç husus daha bulunmaktadır sevgili okurlarım  araçtaki hasarlı parçaların daha önceden hasara uğramamış parçalar olması, onarım veya yenileme işleminden geçmemiş olması gerekmektedir. Bununla birlikte bahsi geçen kazadan önce araçta herhangi bir hasar kaydının bulunmaması da bir diğer önemli husustur. Aracın önceki kaza sonucunda değer kaybetmesi sebebi ile açılan değer kaybı davası itiraz sonucu reddedilir. Bu şekilde davayı kazanmanız zor olacaktır. Yargıtay kararına göre boya işlemine gerek duymadan değiştirilebilen far, silecek, jant ve cam benzeri parçalara değer kaybı uygulanmamaktadır. Bu sebeple de araç üzerinde gerçekleşen hasarın bu gibi parçaların dışında gerçekleşmiş olması gerekir. Borçlar Kanunu’nun 72. maddesine göre ise araçta meydana gelen değer kaybı zararını alma süresi, başka bir deyişle dava açma süresi kanunen 2 yıllık bir zaman aşımına tabii tutulmuştur. Buna ek olarak kazanın gerçekleştiği tarihten itibaren 10 yıllık bir zaman aşımı süresi de mevcuttur. Yani tarafların kaza tarihinden itibaren 10 yıl içerisinde dava açmamaları durumunda konu ile ilgili tüm hakları yasalar önünde düşmektedir. Bu zaman sınırlamasına önem gösterin sevgili okurlarım.

Araç Değer Kaybı davası için nereye başvurmalıyız

Şimdi sizlerin bir kazada kusursuz olduğunuzu düşünelim bu durumda Araç değer kaybının karşılanması için trafik sigortası devreye girer ve kusursuz taraf, aracın değerinin karşılanması için ekspertiz raporu alarak değer kaybına sebep olan tarafa dava açabilir konuma gelir. Baktınız sigorta şirketi sizin araç değer kaybınızı ödemiyor Bu durumda sizin için iki yol var sevgili okurlarım . Bunlardan birincisi genel dava yolu ile değer kaybı talep etme  bir diğer yol ise  Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru yapılmasıdır.

Sigorta Tahkim komisyonuna Araç değer kaybı için başvurmanın belli başlı şartları bulunmaktadır Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru gerçekleştirmek için öncelikle ilgili sigorta şirketine yapılan başvurunun tatmin edici olmaması, yetersiz olması ya da 15 gün içinde ilgili sorunun çözülememiş olması gerekir. Başvurunun yapılabilmesi için şikayetçi tarafın daha önce Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurmamış olması ve şikayetini sigorta şirketine yazılı olarak beyan etmiş olması gerekmektedir. Bu şartları sağladınız ve Sigorta tahkim kurulu başvurunuz kabul etti ve tahkim kurulu sizi haklı buldu bu durumda bahsi geçen sigorta şirketi zarar ödemek zorunda kalacaktır. Doğacak uyuşmazlıklar ile ilgili karar, 5684 sayılı kanunun 30. maddesinin 16. fıkrasına göre komisyon tarafından tebliğ edilmektedir. Uyuşmazlık miktarı 5.000 TL’ye kadar olan hakem kararları kesindir ve onlara itiraz edilemez. Uyuşmazlıkların Sigorta Tahkim Komisyonu’nca incelenmesi ve değerlendirilmesinin bir diğer avantajı da, başvurulan konudan bağımsız olmak suretiyle en fazla 4 ay içerisinde sonuca ulaştırmanın zorunlu olmasıdır. 4 Ay içinde karar belli olacak bu çok iyi bir durum bana göre…

ARAÇ DEĞER KAYBI DAVASINA HANGİ MAHKEME BAKAR 

Araç değer kaybı davası için başvurulacak diğer bir yol ise Mahkemelerdir. Araç değer kaybı davasına bakmakla yükümlü olan mahkeme, genel kurallara göre belirlenmektedir. Genel yetkili mahkeme ise davalı olan tarafın yerleşim yerindeki yetkili asliye hukuk mahkemeleridir. Mahkemeye dilekçeniz ve yanında bulunması gereken belgelerle birlikte başvurabilirsiniz. Araç değer kaybı davası  ortalama olarak 9 ay ile 1.5 yıl arasında sonuçlanmaktadır. Bu süre bulunduğunuz bölgede ki mahkemelerin yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilir.

ARAÇ DEĞER KAYBI DAVASI İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR

Kısaca özetlemek gerekirse Kazanın gerçekleştiği anda tutulan kaza tutanağı, hasar tespit tutanağı, araçların kaza sonrası çekilen, özellikle hasarı gösteren ve her açıdan çekilmiş fotoğrafları, aracın ekspertiz raporu, sigorta poliçesi ve aracın ruhsat başta olmak üzere tüm belgeleri gereklidir.

Araç Değer Kaybı Dilekçesi

 

Aşağıda ki örnek mahkemeye başvuru sırasında kullanılacak dilekçe örneği

DAVACI :

DAVACI VEKİLİ:

DAVALI:

KONU: Trafik Kazası Sonucu Araçta Oluşan Değer Kaybı İle Aracın Kullanılmamasından Doğan Zararın Tazmin Edilmesi İstemimizden İbarettir.

AÇIKLAMA ve GEREKÇELER:

Müvekkilin sevk ve idaresinde bulunan ….. plakalı, ….. model, ….. marka ticari kamyonetine, davalı tarafından sevk ve idare edilen ….. plakalı aracın, tali yoldan ana yola çıkmakta iken sağ yan tarafından çarpması sonucu meydana gelen maddi hasarlı trafik kazasında müvekkile ait kamyonetin kasası hasar görmüş, aracın hareket kabiliyeti kaza sonucu tamamen ortadan kalkmıştır. Bu nedenle kamyonet iki hafta bir yandan hasar gören parçaların değiştirilmesi, diğer yandan tamir edilecek ve boyanacak işlemler dolayısıyla serviste kalmış, bu süre boyunca kullanılamamıştır.

Müvekkil, hasara uğrayan aracını henüz bir yıl evvel almış olup, kaza tarihine kadar aracın tüm bakımlarını zamanında ve yetkili servisinde yaptırmıştır. Kaza gerçekleşene kadar geçen süre içerisinde aracın değişen her hangi bir parçası bulunmadığı gibi kaporta ve boyasında herhangi bir kusur, çizik söz konusu değildir. Müvekkil, aracını tamir süresi boyunca kullanamamış ve ortalama ….. TL olan günlük kazancını iki haftalık süre boyunca elde edememiştir.

Müvekkil, nakliye işi ile geçimini temin eden bir kişi olması dolayısıyla meydana gelen kaza nedeni ile araçta oluşan değer kaybı ve aracın tamirde kaldığı süre boyunca oluşan kar kaybının ödenmesi için mahkemenize başvurulması zorunlu hale gelmiştir.

HUKUKİ NEDENLER: 6098 sayılı Kanun madde 122 ve ilgili mevzuat

HUKUKİ DELİLLER: Servis Tamirat Formu, Kaza Raporu, Aracın Ruhsat Fotokopisi ve Diğer Deliller

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı, fazlaya ilişkin haklar saklı kalmak kaydıyla, müvekkile ait araçta meydana gelen değer kaybı ile aracın tamir süresince kullanılamaması nedeni ile mahrum kalınan kar kaybı karşılığı olarak ….. TL’nin davalıdan alınmasına hükmedilmesine, yargılama giderleri ve vekalet ücretinin karşı tarafa yükletilmesine karar verilmesi, müvekkil adına vekaleten talep olunur. ../../….

Aşağıda ki örnek sigorta şirketine başvuru sırasında kullanılacak dilekçe örneği

………………………… SİGORTA ANONİM ŞİRKETİNE
İSTANBUL

 

TALEPTE BULUNAN           : ……………………………, ( T.C ………….. )

ADRESİ                                   :
EPOSTA VE TELEFON        :

 

TALEPTE BULUNULAN    : ………………………. SİGORTA A.Ş.
ADRESİ                                  :

 

KONU                                      : ……………………….. Plaka Sayılı Araçta Meydana Gelen ………………….. TL Değer Kaybının Ödenmesi Talebi Hakkında.

 

AÇIKLAMALAR                    :

…………………………….. poliçe numarası ile şirketinize sigortalı ……………….. plaka sayılı araç ………………. tarihinde bana ait ……………… plaka sayılı araca çarparak maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmesine sebebiyet vermiştir.

Kaza neticesi bana ait ………………………… plakalı araçta …………………. TL değer kaybı oluşmuştur. İş bu değer kaybının iş bu talep yazısının tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde tarafıma ait olan …………….. Bankası ………………….. Şubesine ait İBAN TR …………………………………… numaralı hesaba yatırılmasını aksi halde yasal yollara başvurulacağı hususunu saygı ile ihtar ederim.

06.10.2023
(Dilekçe ne zaman verilecekse tarihi ona göre değiştiriniz)
Talepte Bulunan
İsim ve imza