Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma davaları hakkında merak edilen hususlardan birisi de dava süresi olmaktadır. Boşanma davası süresini belirleyen kimi unsurlar vardır. Bunlar; davanın açılacağı mahkemenin iş yükü, boşanma davası için gerekli prosedürlerin nasıl yerine getirildiği ve boşanma davasının türüdür. Bu yazımızda boşanma davası ne kadar sürer diye merak eden kişiler açısından dava süresini belirleyen hususlar ve davaların ne kadar sürede sonuçlanacağı konularına değineceğiz.

Boşanma davası açılacak olan mahkemelerin iş yükünün fazla olması durumunda mahkemenin duruşma günleri daha uzun zaman dilimlere yayılır. Bu nedenle boşanma davası daha uzun sürecektir. Davanın görüleceği mahkemenin iş yükünün az olması durumunda ise duruşmalar daha kısa bir güne sığacaktır.

Boşanma davalarında süreyi belirleyen bir diğer husus ise, boşanma için gerekli hukuki prosedürlerin ne kadar hızlı yerine getirildiğidir. Burada bireylerin hukuki bilgi ve deneyime sahip olması, onların en kısa sürede boşanma davası sürecini atlatmalarına olanak sağlayacaktır. Hukuki bilgi ve deneyimse sahip olmayan bireylerin muhakkak uzman bir boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları önerilir.

Boşanma davası ne kadar sürer diye merak eden bireyler açısından bu davanın süresini belirleyen en önemli unsur, boşanma davasının türüdür. Boşanma davaları şekil ve usul yönünden iki şekilde görülür. Bunlardan ilki anlaşmalı boşanma davası olmaktadır. Diğer boşanma davası türü ise çekişmeli boşanma davasıdır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma davalarında eşlerin her ikisi de boşanmak istemektedir. İki eşin de boşanmak istemesi ve boşanmanın tüm hukuki sonuçlarında uzlaşmaları onların bu davayı daha kısa sürede sonuçlandırmalarına olanak sağlayacaktır. Anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer diye merak edenler için, bu davayı tek celsede sonuçlandırmak mümkündür fakat burada sürecin doğru yürütülmesi önem taşır. Anlaşmalı boşanmalarda eşlerin boşanma dilekçesi, boşanma protokolü gibi belgeleri uzman bir boşanma avukatı ile hazırlamaları, boşanma avukatının davayı yürütmesi eşlerin tek celsede boşanma yapmaları olasılığını arttırmaktadır. Anlaşmalı boşanma davalarının süresi açısından gerekli tüm hukuki prosedürler etkili şekilde yerine getirilmelidir. Boşanma davasının nerede açılması gerektiği, dava için gerekli belgelerin nasıl hazırlanması gerektiği, boşanma protokolünün hangi aşamada mahkemeye sunulacağı…gibi durumlar anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer diye merak eden bireylerin titizlikle üzerinde durmaları gereken hususlardır. Anlaşmalı boşanma davaları ile ilgili ayrıntılı bilgiyi “anlaşmalı boşanma” adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Çekişmeli boşanma davaları, anlaşmalı boşanma davalarından çok daha zahmetli, daha karmaşık ve süre olarak daha uzun sürmektedir. Çekişmeli boşanma davalarında boşanmayı getiren olayların araştırılması, incelenmesi ve ispatı gerekir. Bu da çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer diyen bireyler açısından öne sürülecek hukuki sebebe, boşanma için gerekli somut delillerin toplanmasına, tanıkların dinlenmesine, bilirkişi araştırmalarının yapılması gibi bir çok hususa göre değişiklik gösterecektir. Ortalama olarak çekişmeli boşanma davası 4 ile 6 celse arasında sürecektir. Bu da bireylerin çekişmeli boşanma yöntemiyle boşanmalarının minimum 1 yıl olmasına neden olur. Doğru bir şekilde yürütülmeyen boşanma davaları ise 4 5 yıl sürebileceği gibi davanın reddi de söz konusu olabilmektedir. Boşanma davasının reddi gibi bir durum karşısında aynı nedenle 3 yıl içerisinde tekrar boşanma davası açılamaz. Örneğin şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açılmış ve bu dava reddedilmiş ise, bireyler tekrar şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açmak için 3 yıl bekler. Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer diye merak eden kişilerin burada da hukuki prosedürleri etkili şekilde yerine getirmeleri onların en kısa sürede boşanmalarına olanak sağlayacaktır.