Boşanma Davasında Tazminat Nasıl Alınır?

Boşanma davasında tazminat en sık rastlanan boşanma davaları konularından biridir. Günümüzün boşanma davalarının çoğunda tazminat konusuyla karşılaşmaktayız. Taraflar; diğer tarafa zarar vermek, onu maddi sıkıntıya sokmak, servetinden yararlanmak gibi intikam amaçlı ya da zenginleşme amaçlı hareket edebiliyor. Bunların dışında kişilerin uğramış olduğu maddi ya da manevi zarar karşılığı tazminat talep etmesi en doğal hukuki haklarıdır.

Örneğin;

  • Şiddet gören kadın şiddet uygulayan eşten,
  • Evliliği maddi kazanç elde etme amaçlı olarak yapıp düğünde takılan takıları alıp kaçan gelinden dolandırılan eş

tazminat talep edebilir.

Her iki konuda da merak edilen; boşanma davalarında hangi durumlarda tazminat alınır, hangi durumlarda tazminat verilir, tazminatın miktarı ve kapsamı kim tarafından nasıl belirlenir gibi soruların cevabını video’da bulabilirsiniz. Boşanma davalarında istenilen tazminat ile diğer tazminat davaları arasında bir kaç fark ve detay vardır.

Boşanma davasında tazminat almak

Öncelikle boşanma tazminatları harca bağlı olmadığı için istenilen miktarda tazminat talep ederek dava açabilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında size avukatınız size bile yüksek gelen miktarları boşanma başvurusu dilekçenizde belirtmenizi isteyebilir. Siz yüksek rakam yazdığınız için daha yüksek tazminat alırsınız diye bir hukuk mantığı mevcut değil öncelikle sizin yazdığınız tazminat miktarı ile mahkemenin takdir edeceği tazminat miktarı arasında bir ilişki mevcut değil.

Bu nedenle bilmeniz gereken en önemli konular; neden tazminat istiyorum, bunu nasıl ifade etmeliyim, tazminat isteme sebebimin beni ne kadar etkilediğini ispat edebilirim.

Tazminat isteme sebebiniz sizin için üzücü bir sebep olabilir. Ama unutmayın üzüntünün miktarı ölçülebilir bir şey değildir. Bu nedenle daha somut dayanakları ön plana çıkartmanız gerekir.

Örneğin eşiniz size şiddet uyguluyor ise bu ciddi bir maddi ve manevi tazminat sebebidir. Eşiniz aşırı borçlanma nedeni ile sizin hayat standardınızı evlilik öncesine göre kabul edilebilir bir kısıtlama getiriyorsa bu anlaşılabilir ve ispatlanabilir bir konudur.

Fakat siz eşim eski eşine mahkemenin belirlediği nafaka miktarının dışında destek oluyor ve bu nedenle kendimi aşağılanmış hissediyorum. Sadece bu sebep size boşanma neticesinde tazminat almanızı bırakın boşanmanızı bile sağlamaz üstelik eşinize sizden tazminat alarak boşanmanın yolunu açar.

Unutulmamalı evlilik birliği bireylere sorumluluk yükler. Bu sorumlulukların hukuki karşılıkları vardır. Bu nedenle evli olan birey birliğin kendine yüklediği görevleri yerine getiriyor olması ile bu görevleri yerine getirmesi durumunda bile sizin tatmin olmanız farklı bir kavramlardır. Bu ince çizgi değerlendirilir ve belki boşanma iradesi göstermeniz durumunda kesinlikle boşanırsınız. Süreyi düşünmediğimiz durumda boşanma gerçekleşecektir. Fakat tazminat istemi belirli taban kavramların varlık bulması neticesinde gerçekleşecektir.