İcra Zaman Aşımına Uğrar Mı?

İcralarda icra zaman aşımı ile ilgili bilinmesi gereken detaylar vardır. Zira, konu hakkında genel bilgilerin yanı sıra şartlar ve koşullar söz konusudur. Borçlu ve alacaklı kişilerin icra takibi ve icra takibi zaman aşımı gibi konularda tüm bilgilere hakim olmaları önemlidir. İcra zaman aşımına uğrar mı? Gibi sorular cevaplanmalıdır. Detaylar makalede belirtilmiştir.

İcra Zaman Aşımı

icra zaman aşımı, önemli bir süredir. Bilindiği gibi icra takibi süreci, açılmış olan davalara ve yapılan itirazlara göre değişmektedir. İcra takibine itiraz edilmesi halinde borçlu taraf ve alacaklı taraf bu durum karşısında bazı işlem haklarına sahiptirler. Alacaklı olan taraf itirazın kaldırılması ya da itirazın iptal edilmesi için mahkemeye başvuruda bulunabilir. Bu işlemler için ise İcra Mahkemeleri görevlidir. Bunun yanı sıra; borçlu olan tarafında icra takibinin kaldırılması için birçok yola başvurma hakkı vardır. Elbette, iki tarafında bu gibi işlemleri süreci değiştirmekte sürenin de değişmesine neden olmaktadır.

İcra Takibi Ne Zaman Düşer?

Kanun kapsamında icra takibi zaman aşımı; 10 yıl olarak belirlenmiştir. Ancak; burada önemli bir noktanın belirtilmesi gerekir. Eğer, 10 yıllık süre içinde avukatlar icra takibini yenilerse 10 yıllık zaman aşımı süresi yeniden başlamaktadır. Bu durumda icra takibi zaman aşımı süresi 10 sene daha uzamaktadır. Bu durumda toplam 20 sene zaman aşımı süresi olmaktadır. Haczin düşüp düşmediği konusunda ise e-devlet üzerinden sorgulama yapılması gerekir. Bu sorgulama sonucunda durumla ilgili net bilgi alınmış olunur.

İcra Takibi Düşme Süresi Değiştirilebilir Mi?

Alacaklı olan tarafın alacağını alamaması durumunda icra takip davası uzun sürer. Bu durumda icra takip davasının düşme süresinin uzatması mümkün olur. Alacaklı icra zaman aşımı belirtildiği gibi 20 yıldır.20 yıl süresince her hangi bir işlem yapılmazsa o halde borçlunun icra takibi düşer.

İcra Dosyaları Ne Zaman Silinir?

İcra dosyaları bir işlem yapılmadığı taktirde bir sene içinde düşmektedir. Ancak; burada atlanmaması gereken bir nokta mevcut. Zaman aşımı süresine kadar alacaklı olan taraf işlemlerine devam ederse ve aynı zamanda icra takibi başlatırsa 10 yıl sonra icra takibi tamamen silinir.