Mevcutlu ikmalen ne demek?

İkmalen kelimesinin kökeni Arapça olan ikmāl sözcüğünden gelmektedir. ikmāl sözcüğünün anlamı ise bitirme anlamına gelmektedir.  Hukuk dilinde ikmāl sözcügü ikmālen olarak kullanılmaktadır. Hukuk dilinde bir evrakın ikmālen gönderilmesi demek kolluk kuvvetinin soruşturma ile ilgili olarak gerekli tüm işlemleri hallettikten sonra soruşturma evrakını savcılığa  göndermesi anlamına gelmektedir.  İkmalen kelimesinin anlamı  eksik olanı tamamlama olduğu için evrak üzerinde ki tüm eksikler belirli bir zaman içerisinde tamamlanarak adliyeye intikali sağlanmaktadır.  Karakolda yada jandarmada bir dosya hakkında savcıların  ikmalen getirin  kararı vermiş ise o dosya kapsamında yakalanan şüpheli ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılır ve tahkikat evrakı tam anlamı ile tamamlandıktan sonra savcılığa intikal ettirilir.

Mevcutlu Nedir?

Mevcutlu kelimesi ise yine hukuk dilinde sıklıkla kullanılan bir kelimedir.  Mevcutlu kelimesinin hukuk dilinde karşılığı, bir yerden bir yere kolluk nezaretinde götürülen sanık yada şüphelidir. Savcımız kolluk kuvvetine dosyayı  mevcutlu getirin diye bir talimat verirse, bilin ki yakalanan şüphelinin savcının karşısına, o gün yada ertesi gün yani en geç 24 saat içerisinde çıkması demektir. Bu süre şüphelinin yakalandığı saat itibariyle başlar.

Sevgili okurlarım mevcutlu kelimesi şikayetçi olduğumuz şahsın, savcının karşısında, yakalandığı saat itibariyle 24 saat içinde hesap vermesi demektir. Tabi şüpheli yada sanığımız savcının karşısına tek başına çıkmıyor, savcının karşısına çıkana kadar her anında kolluk kuvvetlerinin nefesi şüpheli şahsımızın ensesinde oluyor. Dosyayı mevcutlu getirin talimatı akşam saatlerinde verilirse, şüpheli şahsımızı o gece gözaltına alınır.