Müşteki Nedir? Şüpheli Nedir? Sanık Nedir? Taraf Nedir? Davacı Nedir?

Müşteki Nedir

Müşteki nedir sorusunun cevabı aslında sizsiniz sevgili okurlarım. Müşteki kelimesi şikayet eden anlamına gelmektedir.  Bir konu ile ilgili polise, jandarmaya veya  savcılığa şikayetçi olmanız halinde, hukuk camiasında artık bir müştekisiniz. Şikayetinizden sonra savcılar hakimler yada polisler sizi Müşteki olarak değerlendirir.  Müştekinin anlamı nedir, sorusunu soran bir çok okurum muhtemelen hayat içerisinde Müşteki mutlaka olmuştur. Hukuk dilinde Müşteki kelimesi suçtan zarar gören ve şikayetçi anlamına gelse de bu kelimenin genel anlamı  yakınmak veya sızlanmaktır. Bu kısa hayatta hangimiz sızlanmadı yada bir şeylerden şikayetçi olmadı ki ? Bu nedenle Müşteki kelimesi bu aralar sadece hukuk alanında kullanılsa da aslında hayatımız boyunca içimizde yaşayan bir anlamı vardır.

Polisten, savcılıktan yada mahkemeden aldığınız bir evrakta sizin isminizin yanında Müşteki kelimesi geçiyorsa sizin suçtan zarar gören taraf olduğunuz anlamına gelmektedir. Bu durumda şikayetçi olan taraf sizsiniz ve korkacak bir durum yoktur.

Şüpheli Nedir

Şüpheli hakkında bir suç ile alakalı olarak iddia bulunan kişi anlamına gelmektedir. Ortada bir suç vardır ve bu suçu işleme şüphesi bulunan birileri vardır. Bir suçu işleme şüphesi olan herkes hukuk dilinde şüphelidir. Şüpheli demek o suçu işlemiş anlamına gelmemektedir.  Bir suçu işleyen gerçek kişiyi bulmak için soruşturma ve kovuşturma aşamaları vardır. Bu aşamalardan sonra şüpheli kişilerimiz hakkında gerekli hüküm verilecektir. Şüpheli oldunuz diye asla suçu sizin tarafınızdan işlendiği düşünülemez.

Sanık Nedir

Sanık kelimesinin şüpheli kelimesi ile oldukça yakın anlamı vardır.  Şüpheli kelimesini savcılık soruşturma aşamasında kullanırken, sanık kelimesi ise Mahkeme yani kovuşturma aşamasında kullanmaktadır. Sanık ve şüpheli kelimelerinin temelde anlamı aynıdır.  Bir olayı işleme ihtimali bulunan herkese verilebilecek bir sıfattır. Sanık olduk diye ceza alacağız anlamını çıkarmamız gerekir. Bir insanın suçlu olduğu kesinleşmeden ceza alması olanıksızdır. Bu nedenle sanık kelimesi sizi korkutmasın.

Taraf Nedir

Taraf demek aslında olaya karışan herkes demektir.  Hukuk dilinde tarafın anlamı şikayet eden ve şikayet edilen anlamına gelmektedir.  Bu durumu kısa bir örnekle açıklamak gerekirse, bir kavga olayında darp eden 4 kişi ile darp edilen 3 kişi davalı ve davacı olarak kısımlara ayrılır. Bu durumda taraf oluşmuş olmaktadır. Bir tarafta suçtan zarar gören kısım diğer tarafta suçu işlediği iddia edilen kısım. Taraf kelimesinin genel anlamı bu şekildedir sevgili okurlarım.

Davacı Nedir

Davacı isminden de anlaşılacağı üzere bir suçtan dolayı şikayetçi olan kişi verilen sıfattır.  Suçtan bir şekilde zarar gören herkes şikayet hakkını kullanabilin. Bu sıfatla birlikte dosyası mahkemeye geldiğinde isminin yanına davacı kelimesini kondururlar.  Polis ve Savcılık aşamasında Müşteki olarak adlandırılan kişiler dosyasının mahkemeye taşınması durumunda davacı sıfatını kazanırlar. Halk dilinde kullanılan davacıyım hakim bey sözünü aranızda duymayan kalmamıştır.  Kolluk kuvvetinde veya savcılıkta vermiş olduğumuz ifadelerinin son kısmına da ….. kişiden davacı ve şikayetçiyim şeklinde bir cümle yazılır. Bu nedenle davacı olmak, hakkınızı savunmak demektir.

Davalı Nedir

Davalı kelimesinin hukuk dilinde ki anlamı hakkında dava açılan kimse demektir. Bir kişi sizden şikayetçi oldu ve bu şikayet mahkemeye kadar uzadığı zaman siz Davalı sıfatını almış oluyorsunuz.  Hakkınızda dava var ise davalı kelimesinin sizin için kullanmakta bir sakınca yoktur.

Kanunadamın görüşü

Yukarıda belirtilen tüm kelimeler bir şekilde karşınıza çıkacaktır.  Tek temennim yukarıda tanımlarını belirttiğim sıfatları hiç birinizin almaması.  Dünya hali başınıza bir iş gelmesi durumunda ise yukarda ki terimler sizin olayda hangi konumda olduğunuzu anlamanızı sağlayacaktır.